Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Etiketler
Yazar: musty - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 1317
başarısızlık nedenleri
[attachment=346]
Yazar: sokağın velisi - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 27028
Ülkemizde en fazla göç alan iller ve veren iller ve nedenleri
En çok göç alan il İstanbul olup bu ilden sonra İzmir, Bursa, Ankara, İçel, Antalya nüfusu göçlerle sürekli artmaktadır.

Her merkez farklı özelliği ile göç almaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi kentler sanayinin gelişmesi nedeniyle göç çekmektedir. Zonguldak, Karabük, Ereğli, İskenderun, Batman madencilik ve sanayi nedeniyle, Antalya, Çeşme, Alanya, Kuşadası, Marmaris, Bodrum turizm nedeniyle göç almaktadır.


En çok göç veren il Tunceli’dir. Bu ilden sonra Kars, Erzurum, Gümüşha
Yazar: sokağın velisi - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 2428
Dünya'da farklı hayat tarzlarının nedenleri nelerdir?
1-Coğrafya şartları
A-Bulunulan alanın konumu
B-Yer şekilleri özellikleri
C-İklim şartları
D-Bitki örtüsü şartları
Dünyada konumu iyi olan ülkeler kolay gelişebilmektedir. Bunun yanında konumun önemi zamanla değişebilir. Örnek ilk Çağda İngiltere ve batı Avrupa ücra köşeler iken Kıtaların bulunması ile önemleri artmıştır. Buda gelişmelerine olumlu etki etmiştir. İklim ve bitki örtüsü hayat tarzının kolay veya zor olması yönünden etki eder. Ekvatoral bölge, çöller ve kutup bölgeleri insanl
Yazar: sokağın velisi - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 2362
Ormanlarımızın kıyı bölgelerimizde yoğunlaşmasının nedenleri nelerdir?
Kıyı bölgelerin nem ve yağış özellikleri ağaç yetişmesine daha uygun olması ve ormanlar tahrip edilse bile kendini yenileyebilme özelliğini taşıması.
İç bölgelerde nem ve yağış özellikleri ağaç yetişmesini kısıtlamıştır ve önceleri var olan ormanlar tahriplerle yok edilmiştir.tahrip edilen yerlerde orman kendini yenileyemediği için iç bölgeler orman bakımından fakirleşmiştir. Yani iç bölgeler günümüzde fakir, geçmiş dönemlerde iç bölgelerde zengin orman alanları vardı.
Yazar: ÖZGÜVEN - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 1014
Göz yorgunluğunun nedenleri
Uzmanlar, özellikle bilgisayar kullanım oranlarının arttığı günümüzde fazla televizyon izlemenin ve bilgisayarın başında çok uzun süreler çalışmanın gözler için çok büyük tehlikeler doğurduğunu belirtiyor.
Göz yorgunluğuna neden olan önemli etkenlerden birinin de hatalı aydınlatılmış ortamlarda kitap okumak olduğunu belirten uzmanlar, göz yorgunluğu için alınabilecek önlemleri de sıralıyor.
Televizyon, video oyunları ve bilgisayarlar sayesinde, göz yorgunluğundan yakınan insanların sayısı her
Yazar: sokağın velisi - Cevaplar: 2 - Görüntüleme: 8160
Rönesans Nedenleri - Sonuçları Anlatım
Rönesans

Kelime anlamı “yeniden doğuş”tur. Sanat, edebiyat ve bilim alanlarındaki gelişmeler 15. ve 16. yy’a yön vermiştir.

İnsanın kendisini keşfettiği, insancıl dü şünce ve özgür düşüncenin geliştiği, sevgi, gü zellik, tutku gibi düşüncelerin ortaya çıktığı bu dönem insan ve insan sevgisini ön plana çıkar mıştır. Rönesans’la birlikte eski Yunan kültürü canlılık göstermeye başlamıştır.

Nedenleri:

- Coğrafi Keşiflerle birlikte ekonomik refaha ka vuşan halkın bilim ve sanata önem verm
Yazar: sokağın velisi - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 2578
Reform Nedenleri - Sonuçları Anlatım
Reform

Kelime anlamı düzeltme, yenileme anla mındadır. Orta Çağ Avrupa’sında bütün dini, si yasi ve ekonomik gücü elinde bulunduran kili senin kendi çıkarları doğrultusunda hareket et mesi ve bozulması sonucunda aydınlar ve hal kın tepkisiyle Reform hareketleri başlamıştır.

Nedenleri:

- Kağıt ve matbaayla birlikte okur yazar oranı nın artması.

- İncil’in farklı dillere çevrilmesi sonucu İncil’in asıl içeriğinin öğrenilmesi ve din adamlarına olan güvenin azalması.

- Kilisenin Endül
Yazar: sokağın velisi - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 3054
Deniz Kirliliği Ve Nedenleri
Deniz Kirliliği Nedir?

Denizdeki biyolojik hayatın verimliliği ve sürekliliği suda oksijen ve ısı miktarı ile su ısısına bağlıdır. Bu üç fiziki kısmı belirleyen en kritik kısım ise yüzeyin ilk milimetreleridir. Bu bölgenin önemini şu şekilde açıklayabiliriz.

a-Suda oksijenin büyük çoğunluğu direkt olarak atmosferden gelir. Atmosferdeki oksijen miktarının sudan daha fazla olması nedeni ile aheste aheste atmosferdeki oksijen deniz suyu içinde çözülür ve akıntılar sayesinde denizi
Yazar: sokağın velisi - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 3215
Beyin Göçü Nedir? Nedenleri Ve Sonuçları
Beyin göçü iyi eğitim görmüş, kalifiye ve yetenekli işgücünün yetiştiği az gelişmiş/gelişmekte olan bir ülkeden gelişmiş bir ülkeye akışı/göçü olarak tanımlanabilir.

Kıt ve sınırlı kaynakları ile yetiştirdiği değerli beyinleri kaybeden az gelişmiş/gelişmekte olan ülkelerin beyin göçü nedeni ile gelişmeleri daha da yavaşlarken, gelişmiş ülkelerin yetişmiş beyinlere daha yüksek ücret ve daha iyi olanaklar sağlaması ile gelişmeleri daha da hızlanmaktadır. Beyin göçü ülkeler arasındaki gelişmişli
Yazar: sokağın velisi - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 2062
Hava Kirliliği Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Bugün çok önemli bir çevre problemi olan ve özellikle insan sağlığını etkileyen hava kirliliği ilk olarak, atmosfer bileşiklerinin değişmesiyle başlamaktadır. Atmosfer, genellikle içerisine karışan toksinli maddeleri eriterek etkisiz hale getirmesine rağmen meteorolojik ve topoğrafik şartlara bağlı olarak devamlı bir şekilde kirlenmektedir. Çeşitli amaçlarla yakılan ateşler, fabrika ve ev bacalarının dumanları, araçların egzost gazları havaya zehirli gazlardan olan karbon monoksit, kükürt dioksi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe